Islandia, Przyroda
comments 2

Piekielny gar Gunnuhver

Przeczytałam dziś, że moje księżycowe pole geotermalne Gunnuhver zostało zamknięte dla zwiedzających (przeczytałam tutaj):

Znajdujący się na południowym-zachodzie Islandii, aktywny geotermalnie obszar zwany Gunnuhver, który jest niedaleko latarni morskiej Reykjanesviti, został częściowo zamknięty dla zwiedzających. Gunnuhver jest teraz bardzo aktywne, w powietrze wyrzucane są fontanny gliny i błota a nad całą okolicą unosi się gęsta para. Z tego powodu policja z Suðurnes, zdecydowała się na to aby zamknąć jeden z tarasów widokowych.

Dobra wiadomość jest taka, że powstał nowy gejzer błotny, co oznacza, że obszar mojego islandzkiego księżyca, na którym można zgotować owsiankę, cały czas rozrasta się i ewoluuje. Boże, tylko żeby to nie zaszkodziło lokalnej florze. Gdzie ja później znajdę mech w kształcie mózgu o wściekle zielonym kolorze? A jeśli on w wyniku ewolucji jest skazany na zagładę?! Próbowałam przeszczepić trochę islandzkich porostów, ale nawet mimo trzymania ich w balkonowo-piwnicznych warunkach nie przyjęły się. Tylko baobab z Tanzanii rośnie jak na drożdżach i radośnie wypuszcza liście w południowym oknie mieszkania. Ale wróćmy na Islandię. Czy ten mech nie jest jedyny w swoim rodzaju?

 

Gunnuhver

czyli mglisto, błotnisto, ciepło i parno (no i pachnie… specyficznie 😉 )

Gunnuhver, travelingilove 2014 (1)

Gunnuhver, travelingilove 2014 (2)

Gunnuhver, travelingilove 2014 (11)

Gunnuhver, travelingilove 2014 (9)

Gunnuhver, travelingilove 2014 (4)

Gunnuhver, travelingilove 2014 (10)

Gunnuhver, travelingilove 2014 (13)

Gunnuhver, travelingilove 2014 (5)

Gunnuhver, travelingilove 2014 (12)

Gunnuhver, travelingilove 2014 (6)

 

Izabela

 

2 Comments

  1. Kamila says

    O nie, nie nie nie!!! Mam nadzieję, że za kilka tygodni będzie można już zwiedzać, mam zamiar spędzić tydzień w okolicach Reykjaviku!

    • Hm, nigdy nic nie wiadomo, ale trzymam kciuki! 🙂 Poza tym obok pola geotermalnego przechodzi ścieżka, z której też sporo widać 🙂

Leave a Reply